Naar de inhoud

Huizenmarkt zakt weg, maar er gloort hoop

Bron: NHD

De huizenprijzen zijn ook afgelopen jaar weer fors gedaald. Maar er is voorzichtig positief nieuws. Waarschijnlijk wordt dit jaar de bodem aangetikt en kan de weg omhoog worden ingezet, verwacht Robert de Joode van makelaarskantoor Kuijs Reinder Kakes. Vandaag maakt de NVM, de grootste makelaarsorganisatie van Nederland, officieel de cijfers bekend. Uit een voorpublicatie blijkt dat de huizenprijzen in heel Nederland gemiddeld met zeven procent zijn gezakt.

In Noord-Holland ziet het er niet beter uit dan in de rest van het land, zegt Robert de Joode van het grote Noord-Hollandse makelaarskantoor Kuijs Reinder Kakes, dat elk kwartaal de regionale cijfers publiceert. „Ondanks de eindspurt in de verkoop het afgelopen kwartaal zijn de prijzen niet gestegen maar gedaald."

De run op de huizen komt doordat vorig jaar nog onder de oude fiscale regels een huis kon worden gefinancierd. Wie nu een hypotheek afsluit moet rente en aflossing betalen. De Joode: „Het zijn vooral starters geweest die zich versneld op de markt hebben begeven; een flink aantal transacties aan de onderkant van de markt, wat een duidelijk effect heeft op het gemiddelde prijsniveau."

Bewustwording

Daarnaast ziet De Joode 'bewustwording' aan de verkoopkant. „Mensen die hun huis te koop zetten, snappen nu wel dat ze er niet het bedrag voor kunnen krijgen dat hun buurman er vijf jaar geleden voor kreeg." Intussen neemt al een flink aantal mensen een restschuld van tienduizenden euro's op de koop toe. De Joode: „Deze mensen hebben acht jaar geleden een appartement gekocht, inmiddels een gezin en moeten groter wonen. Heel zorgelijk." Maar er gloort hoop. „Ik denk dat we dit jaar de bodem bereiken. Daarna kan de markt langzaam herstellen. De fiscale regels zijn straks helder en er zal een lobby op gang komen om er soepel mee om te gaan."

Vooral bezitters van duurdere huizen zijn bereid wat van de vraagprijs af te halen. Met name in de traditioneel 'dure' gemeenten is daardoor een scherpere dalende trend te zien dan in de steden. De Joode tekent daarbij aan dat het naar omlaag bijstellen van de prijs vooral plaatsvindt als sprake is van 'verkoopurgentie'. „Wie niet per se zijn huis kwijt moet, laat hem in de markt staan."

Wie wil weten hoede prijsontwikkeling is in de eigen buurt, kan de eerste vier cijfers van zijn/ haar postcode invullen op www.volkskrant.nl/huis. Hieronder een aantal opmerkelijke resultaten uit die postcodelijst. Aan de hand van je postcode kun je ook op de website prijsverloop.nl je eigen situatie bekijken. Opvallend is dat met name Texel het relatief goed doet. In algemene zin geldt: hoe noordelijker in Noord-Holland hoe stabieler.

Prijsontwikkeling tussen 2008 - 2012












































 Postcode% lager
Volendam1131/113225 of meer
Beverwijk194424,77
Edam113524,55
Zeevang147416,31
Purmerend144115,93
Hoorn16236,24
Den Burg (Texel)17913,06

Nog 1000 van de 1000 tekens

Je e-mailadres wordt niet getoond en alleen gebruikt om je op de hoogte te houden van antwoorden.