Naar de inhoud

Onderzoek naar toeristenbelasting in Nederland

Vakanty.nl heeft onderzoek gedaan naar de manier waarop Nederlandse gemeenten toeristenbelasting heffen. Daarvoor zijn onder andere de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en COELO (Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden) gebruikt. In de afgelopen jaren zijn steeds meer gemeentes toeristenbelasting gaan heffen. Ook gaat het tarief in veel gemeenten elk jaar omhoog.

In de tabel vind je per gemeente het tarief in 2018, het tarief in 2019 en de eventuele percentuele groei. In de tabel vind je het bedrag per persoon voor een hotelovernachting. Soms is dit een vast bedrag per overnachting, maar soms is het ook een percentage van de overnachtingsprijs. In dit laatste geval is uitgegaan van een tarief dat jaarlijks wordt verhoogd op basis van de consumentenprijsindex voor accommodaties (CBS). De gegevens in de tabel zijn afkomstig van COELO (Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden)

Enkele highlights van het toeristenbelasting onderzoek


  • Van alle 355 gemeentes zijn er 295 gemeentes die toeristenbelasting heffen

  • De gemiddelde belasting voor een hotelovernachting in Nederland bedraagt €1,38 per nacht (alle gemeenten meegenomen)

  • Als we alleen naar de 295 gemeentes kijken met een toeristentax, dat ligt het gemiddelde op €1,66 per nacht

  • De provincie Noord-Holland kent gemiddeld het hoogste tarief: €1,81

  • De provincie Groningen is met een gemiddelde belasting van €0,85 het goedkoopste

  • De top-3 wordt gevormd door Amsterdam (€7,54), Rotterdam (€7,01) en Zaanstad (€7,00)

  • Zaanstad is de gemeente met de grootste groei: van €3,00 in 2018 naar €7,00 in 2019


Over de toeristenbelasting

Iedere Nederlandse gemeente is vrij om toeristenbelasting te heffen. De belasting wordt geheven bij overnachtingen binnen de stad door personen die niet in de basisadministratie van de gemeente staan ingeschreven. Wanneer je in je eigen gemeente overnacht betaal je us geen toeristenbelasting. De belasting geldt in principe voor elk type overnachting: denk aan hotels, campings, B&B’s, maar ook bij particuliere accommodaties die worden verhuurd via Airbnb.

De belasting kan op verschillende manieren geïncasseerd worden.


  1. Een vast bedrag per persoon, per nacht

  2. Een vast bedrag per boeking (ongeacht hoe lang je verblijft)

  3. Een percentage van de overnachtingsprijs (de gemeente Rotterdam rekent bijvoorbeeld 6,5% per overnachting)


















































































GemeentenaamToeristenbelasting 2019Toeristenbelasting 2018Procentuele groei
1Amsterdam7,546,4417,10%
2Rotterdam7,014,8345,10%
3Zaanstad7,003,00133,30%
4Haarlemmermeer6,526,490,50%
5Utrecht6,475,3620,70%
24Landsmeer3,233,220,30%
46Waterland2,201,9015,80%
51Beemster2,152,102,40%
88Edam-Volendam1,711,681,80%
110Purmerend1,551,503,30%

Nog 1000 van de 1000 tekens

Je e-mailadres wordt niet getoond en alleen gebruikt om je op de hoogte te houden van antwoorden.